FERNANDO TORRES

Focisták és Fernando Torres

Iker Casillas (Madrid, 1981. május 20. – ) a spanyol Real Madrid és a spanyol labdarúgó-válogatott első számú világbajnok kapusa. Ő a spanyol labdarúgó-válogatott és a Real Madrid csapatkapitánya.

Eddigi pályafutása alatt kizárólag a Real Madridban játszott. 1990-től 1998-ig a különböző ifjúsági csapatokban szerepelt, a felnőttcsapatba 1999-ben került, miután előtte játszott összesen harminc mérkőzést a C csapatban és a Castillában.

Válogatottbeli bemutatkozására 2000-ben került sor, az Európa-bajnokságon már csere volt Santiago Cañizares mögött. 2008-ban Európa-bajnokságot, két évvel később pedig világbajnokságot nyert a nemzeti csapattal, mindkétszer csapatkapitányként.

2008-ban és 2009-ben egyaránt a világ legjobb kapusa volt, a 2010-es vb után pedig megkapta a legjobb kapusnak járó Aranykesztyű-, más néven Jasin-díjat.[2][3]

Tartalomjegyzék

[elrejtés]

Casillas az 1990-91-es szezonban került a Real Madrid utánpótláscsapatához. Már 1997. november 17-én, egy Rosenborg elleni BL-meccsen felkerült az első csapat keretébe, bemutatkozására csak 1999-ben került sor.[4] A következő szezonban már végérvényesen kiszorította Bodo Illgnert a kezdőcsapatból.[5] 2000-ben, a Valencia elleni BL-döntőn ő lett a legfiatalabb kapus, aki győzni tudott a sorozatban.[6]

Casillas egy bajnokin, a Santiago Bernabéu stadionban.

A 2001-02-es szezonban egy formahanyatlás miatt César Sánchez kiszorította őt a kezdőcsapatból, és gyakorlatilag az egész szezonban ő védett.[4] A BL-döntőn, a Leverkusen ellen azonban César megsérült, így neki kellett beállnia. Több nagy védést bemutatva hálálta meg a lehetőséget, így ismét BL-győztes lett.

A 2002-03-as idény végén második bajnoki címét ünnepelhette, miután a Real nagy csatában, mindössze két ponttal előzte meg a Real Sociedadot. Az ezt követő időszak, hasonlóan a klubhoz, egy kevésbé sikeres időszak a pályafutásában, A 2002-03-as szezon óta a csapat az elvárásokhoz képest mindössze két bajnoki címet szerzett (2006-07, 2007-08). Utóbbi szezonban szerezte meg Casillas pályafutása első Zamora-díját, vagyis átlagban ő kapta a legkevesebb gólt a bajnokság során.[7]

2008. február 14-én ő és a klub másik ikonja, Raúl is szerződést hosszabbítottak, Raúl 2011-ig, Casillas pedig 2017-ig. Amennyiben utolsó szezonjukban legalább harminc mérkőzésen játszanak, szerződésük automatikusan egy évvel meghosszabbodik. Casillas kivásárlási ára egyébként 113 millió font.[8][9]

2009 februárjában beállította, és azóta meg is döntötte Paco Buyo rekordját, vagyis ma már ő a legtöbbször pályára lépő kapus a Real Madrid történetében.[10] A 2009 nyári átigazolási időszak alatt sokan pletykáltak a Manchester City érdeklődéséről, azonban a klub szerint a kisebbik manchesteri csapat hivatalos ajánlatot nem tett. A másik manchesteri alakulat, a United is érdeklődött iránta, ez azonban még annyira sem bizonyult komolynak, mint a City érdeklődése.[11] Korábban más Premier League-klubok is szerették volna leszerződtetni, azonban Casillas szerint „nem áll szándékában” eligazolni.[12]

Casillas az utánpótlás-válogatottak-közül először az U17-esben játszott először. Az U17-es vb-n 16 évével ő volt a spanyol keret legfiatalabb tagja.

Jelenleg Casillas a második legtöbbszörös válogatott spanyol labdarúgó. Az első szintén egy kapus, Andoni Zubizarreta 126 fellépéssel.[13]

Felnőtt világversenyen először a 2000-es Eb-n szerepelt a válogatottal, ekkor még Santiago Caiñzares mögött második számú kapus volt. Eredetileg a 2002-es vb-n is csere lett volna, azonban Caiñzares egy elég valószínűtlen sérülést szenvedett, miután a torna előtt nem sokkal egy eltört after shave-üveg egy szilánkja megsértette a nagylábujját.[14]

A 2004-es Eb selejtezőin számolt vele a mindenkori szövetségi kapitány először kezdőként. A kontinenstronán a spanyolok már a csoportkörben kiestek, itt is mindhárom meccsen kezdő volt. A 2006-os világbajnokságon a a spanyolokkal, mint az egyik titkos esélyes számoltak. A megálljt a nyolcaddöntő, valamint a Zinedine Zidane vezette francia válogatott jelentette a spanyoloknak.

Casillas

Mivel Raúl a 2006-os vb után már nem szerepelt a válogatottban, Casillas kapta meg a csapatkapitányi karszalagot. A 2008-as Eb volt az első nagy torna, ahol csapatkapitányként szerepelhetett. A negyeddöntőben elévülhetetlen érdemei voltak a továbbjutásban, ugyanis a negyeddöntőben, a tizenegyespárbaj során Antonio di Natale és Daniele de Rossi büntetőjét is kivédte, végül a spanyolok 4–2-re nyerték a büntetőpárbajt.[15] A spanyol csapat végül a végső győzelmet is megszerezte, és Casillas lett az első kapus csapatkapitány, aki magasba emelhette a trófeát.[16]

2008-ban Reinával a Zubizarreta és Buyo által tartott leghosszabb spanyol góltalansági csúcsot döntötték meg, miután 740 percen keresztül nem tudtak a hálójukba találni. A góltalanságnak a belga Wesley Sonck vetett véget.[17]

Ugyancsak 2008-ban az IFFHS a világ legjobb kapusának választotta.[18] Ő lett minden idők harmadik legjobb kapusa is.[18]

2009. szeptember 5-én, a Belgium elleni 5–0 győzelem alkalmával beállította Zubizarreta legtöbb gól nélküli meccs-rekordját.[19][20]

2009. november 14-én, Argentína ellen ünnepelte századik válogatottságát, ezt rajta kívül csak két embernek sikerült elérni.[21][22]

A fájlhoz képjegyzet tartozik
Casillas és a spanyol válogatott 2009 novemberében, az Ausztria elleni barátságos mérkőzésen

A 2010-es, Dél-afrikában megrendezett vb-n ismét csapatkapitánya volt a nemzeti csapatnak. A tornán mindössze két gólt kapott, mindkettőt a csoportkörben, előbb Svájc, majd Chile ellen.[23][24]

A kieséses szakaszban, a negyeddöntőben Paraguay volt az ellenfél. A spanyol csapat nem játszott jól, olyannyira, hogy Paraguay tizenegyest kapott egy lerántást követően. Óscar Cardozo büntetőjét Casillasnak sikerült megfognia, és később a spanyolok David Villa révén megszerezték a győzelmet.[25] Az elődöntőben Portugáliát sodorta a spanyolok útjába a sors. Casillas ekkor sem kapott gólt, Spanyolország pedig Villa erősen vitatott góljával jutott tovább.[26][27] Az elődöntőben Németország ellen kellett kivívni a továbbjutást. Casillas itt több fontos védést bemutatva ismét gól nélkül zárt, Spanyolország pedig Carles Puyol góljával jutott tovább.[28] A döntőt a spanyolok Hollandia ellen vívták. A rendkívül durva mérkőzésen Casillas kétszer is százszázalékos ziccerben akadályozta meg Arjen Robbent a gólszerzésben. A győztes gólt végül Andrés Iniesta szerezte meg a 116. percben.[29][30]

A torna végeztével ő kapta a legjobb kapusnak járó Aranykesztyű-, más néven Jasin-díjat